118 Grupa. Patronka: Najświętsza Maryja Panna Tuchowska

Tuchów jest położony 17 km na południowy wschód od Tarnowa, wśród przepięknie zalesionych pagórków. W głównym ołtarzu tamtejszej świątyni “króluje” Matka Boża Tuchowska – Pani Tarnowskiej Ziemi.

Cudowny obraz, malowany farbami olejnymi na kredowym podkładzie bukowej deski o wymiarach 59×44 cm, pochodzi z XVI wieku. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Twarz Maryi jest niezwykle piękna. Duże, piękne oczy patrzą w zamyśleniu, jakby w głąb duszy człowieka. Ciemne włosy spadają swobodnie na ramiona. W prawej ręce trzyma różyczkę. Boskie Dziecię wznosi lewą rękę, jakby do błogosławieństwa, prawą podejmuje krzyż umieszczony na ziemskim globie.

Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Tuchowa pochodzą z XVI wieku. W 1641 r. cuda zostały potwierdzone powagą Kościoła, co przyczyniło się do ożywienia kultu. Na miejscu drewnianego kościółka stanęła w 1683 r. obecna murowana świątynia. Pierwszymi opiekunami sanktuarium byli benedyktyni. 

Po ich kasacie przez pewien czas (1820-1843) byli tu jezuici. Od 1893 r. pracują tutaj redemptoryści. To oni rozbudowali kościół i klasztor, doprowadzając też do aktu koronacji, którego dokonał biskup tarnowski Leon Wałęga w dniu 2 października 1904 roku.

Tuchów jest uznawany za główne sanktuarium diecezji tarnowskiej; przybywają tu jednak pielgrzymi również z dalszych stron. Poza tradycyjnymi nabożeństwami odpustowymi organizuje się wiele uroczystości specjalnych i okolicznościowych, głównie dla młodzieży. Bardzo uroczyście obchodzi się rocznicę koronacji.

INTENCJA STAŁA: wynagradzająca najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy konających.

1.Poniedziałek: Katarzyna, Sosnowiec, Parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. W Dziele Pokutnym od 2.05.A.D.2016

2.Wtorek: Karolina, Kraków, Parafia p.w. Matki Bożej Fatimskiej. W Dziele Pokutnym od 12.04.A.D.2016

3.Środa: S.Cecylia, Służebniczka Starowiejska, Kraków, Parafia p.w. Świętego Mikołaja. W Dziele Pokutnym od 12.04.A.D.2016

4.Czwartek: Iwona, Kraków, Parafia p.w. Matki Bożej Zwycięskiej. W Dziele Pokutnym od 18.04.A.D.2016

5.Piątek: Grażyna, Kielce, Parafia p.w. Niepokalanego Serca Maryi. W Dziele Pokutnym od 19.04.A.D.2016

6.Sobota: Ewa, Zawada, Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. W Dziele Pokutnym od 20.04.A.D.2016