148 grupa. Patronka: Aleksandra, męczennica

Aleksandra pochodziła z Ancyry w Galacji (dzisiejsza Ankara). Miała odmówić udziału w procesji z posążkami Artemidy i Ateny. Podczas wyznania wiary w Chrystusa została skazana na śmierć. Utopiono ją w bagnach, w pobliżu rodzinnego miasta, ok. 300 lub 310 r. wraz z sześcioma innymi kobietami, które wcześniej ślubowały dziewictwo i żyły poszcząc i pełniąc dobre uczynki. Były to: Klaudia, Eufrazja, Matrona, Julianna, Eutymia oraz najstarsza z nich, Teodozja. Przed utopieniem miały być wydane młodym mężczyznom na pohańbienie. Jednak ci uciekli, kiedy Teodozja pokazała im swoje siwe włosy. Wtedy wszystkie zostały w okrutny sposób torturowane: obnażono je, bito pałkami, obcinano piersi, ich ciała strugano ostrymi narzędziami aż do kości. Żadna z nich nie wyparła się Chrystusa.

Ciała męczennic miał wydobyć z grzęzawisk, by je po chrześcijańsku pochować, Teodat (Teodot), siostrzeniec Teodozji (Tekusy), który od dawna pomagał chrześcijanom: odwiedzał ich w więzieniach, podnosił na duchu, ofiarował swój hotel na miejsce sprawowania liturgii. P

o pochowaniu ciotki z Towarzyszkami został zdradzony przez sąsiadów i poniósł karę śmierci przez ścięcie. Jego ciało wraz z wydobytymi z grobu ciałami 7 męczennic spalono.

Według innych hagiografów Aleksandra z Towarzyszkami po mękach została spalona żywcem w rozpalonym piecu.

W ikonografii Święta przedstawiana jest zawsze w towarzystwie innych męczennic, z którymi poniosła śmierć. Między sobą różnią się praktycznie tylko kolorem szat. Aleksandra ma czerwony płaszcz i białą chustę na głowie.

INTENCJA STAŁA: wynagradzająca najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy konających.

1.Poniedziałek: Alicja, Bilcza, Parafia p.w. Świętego Kazimierza Królewicza. W Dziele Pokutnym od 5.12.A.D.2016

2.Wtorek: Mariaz, Bilcza, Parafia p.w. Świętego Kazimierza Królewicza. W Dziele Pokutnym od 5.12.A.D.2016

3.Środa: Marianna, Bilcza, Parafia p.w. Świętego Kazimierza Królewicza. W Dziele Pokutnym od 5.12.A.D.2016

4.Czwartek: Władysław, Bilcza, Parafia p.w. Św. Kazimierza Królewicza. W Dziele Pokutnym od 5.12.A.D.2016

5.Piątek: Maria, Bilcza, Parafia p.w. Świętego Kazimierza Królewicza. W Dziele Pokutnym od 5.12.A.D.2016

6.Sobota: Lucjusz, Bilcza, Parafia p.w. Świętego Kazimierza Królewicza. W Dziele Pokutnym od 5.12.A.D.2016