159 Grupa. Patron: Święty Dionizy z Paryża
Święty Dionizy pierwsze informacje o wspomnianych dziś trzech męczennikach: św. Dionizym, biskupie Paryża, św. Rustyku, prezbiterze, i św. Eleuteriusie, diakonie, pochodzą z Historii Franków św. Grzegorza z Tours (VI w.).
Dionizy urodził się i wychował we Włoszech. Około 250 r. został wysłany przez papieża św. Fabiana, wraz z pięcioma innymi biskupami, do Galii, by tam głosić Ewangelię. Dionizy zamieszkał w miejscu zwanym Lutetia Parisiorum, gdzie dziś znajduje się Paryż, dlatego też nazywany jest pierwszym biskupem tego miasta i apostołem Francji. Misja świątobliwych mężów była tak owocna, iż kapłani pogańscy zaczęli tracić zwolenników. Podszepnęli więc gubernatorowi rzymskiemu, aby uwięził misjonarzy i skazał ich na śmierć. Pomiędzy 250 a 258 r. zostali oni ścięci mieczem na wzgórzu Montmartre (nazwa pochodzi od łac. Mons Martyrium – Wzgórze Męczenników), gdzie obecnie znajduje się monumentalna bazylika Sacre Coeur. Pochowani zostali na placu zwanym Vicus Catulliacus. W tym miejscu zbudowano opactwo św. Dionizego (St. Denis), w którym później chowano wszystkich królów Francji.
Legenda mówi, że na miejscu ich śmierci zgromadził się wielki tłum, by obejrzeć to wydarzenie. W chwili, gdy odcięta głowa Dionizego upadła na ziemię, jego martwe już ciało podniosło leżącą na ziemi głowę i trzymając ją przed sobą, przeszło triumfalnie przez oniemiały tłum. Po przebyciu kilku kilometrów Dionizy, otoczony chórem śpiewających aniołów, oddał głowę w ręce pobożnej kobiety, Katulli, a potem martwy upadł na ziemię. Katulla z wielką radością zabrała głowę męczennika i ukryła ją starannie w swym domu. Ta historia została potwierdzona przez wielu świadków.
Św. Dionizy jest często wzywany przez osoby cierpiące na bóle głowy i migreny. Należy do tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest patronem Francji.
W ikonografii atrybutami św. Dionizego są łańcuch i kajdany, mitra, ścięta głowa trzymana w rękach.
INTENCJA STAŁA: wynagradzająca najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy konających.
1.Poniedziałek: Zofia, Kraków, Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej. W Dziele Pokutnym od 28.08.A.D.2017.
2.Wtorek: Czesława, Londyn, Parafia p.w. Chrystusa Króla . W dziele Pokutnym od 4.05.A.D.2021
3.Środa: Izabela, Solniki, Parafia p.w. Matki Bożej Gromnicznej. W Dziele Pokutnym od 12.09.A.D.2017.
4.Czwartek: Honorata, Pęchratka Polska, Parafia p.w. Świętego Piotra i Pawła. W Dziele Pokutnym od 14.08.A.D.2017.
5.Piątek: Teresa, Gliwice, Parafia p.w. Świętego Jerzego. W Dziele Pokutnym od 20.07.A.D.2017
6.Sobota: Wanda, Chodorówka Nowa, Parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia. W Dziele Pokutnym od 14.09.A.D.2017