167 Grupa. Patronka: Św. Maria Róża Julia Billiart
Św. Julia Billiart, znana też jako Maria Róża Julia Billiart, urodziła się 12 lipca 1751 r. w Cuvilly w Pikardii we Francji jako szóste z siedmiorga dzieci Jeana-Françoisa Billiart i Marie-Louise-Antoinette Debraine. Była kiepsko wykształcona, ale rozumiała dobrze katechizm; w wieku siedmiu lat umiała go już na pamięć i za zgodą proboszcza tłumaczyła go innym dzieciom – regularnie gromadziła dziewczęta i chłopców i opowiadała im o życiu Jezusa Chrystusa. W wieku 14 lat Julia złożyła prywatny ślub czystości i postanowiła poświęcić swoje życie służeniu i nauczaniu biednych.
Rodzicie Julii byli drobnymi kupcami, którzy zbankrutowali, kiedy Julia miała 16 lat i zostało im jedynie gospodarstwo rolne, w którym Julia ciężko pracowała jako młoda dziewczyna.
Miała 22 lata, kiedy siedziała obok ojca w momencie, kiedy trafiła w niego jakaś strzała, która go zabiła; na skutej szoku zachorowała – straciła całkiem władzę w nogach i na ponad dwadzieścia lat paraliż przykuł ją do łóżka.
Podczas rewolucji francuskiej, w 1789 r. Julia udzielała schronienia księżom, za co tłum próbował ją spalić.
Udało się jednak ją, dzięki podstępowi jednego ze służących, między snopami słomy wywieźć w bezpieczne miejsce. Ataki na nią powtarzały się jeszcze kilka razy, ale za każdym razem Julii udawało się uniknąć śmierci. Jednak stan jej się pogarszał – podczas jednej z ucieczek dostała wylewu, wskutek czego straciła mowę. Wreszcie znalazła bezpieczne schronienie w Amiens.
W 1789 r. poznała ks. Varin, który uznał, że ma duże zdolności do katechizacji i namówił ją do założenia sierocińca, w czym pomagała jej grupa przyjaciół.
Julia miała kiedyś wizję ukrzyżowanego Chrystusa, którego otaczała grupa sióstr zakonnych w nieznanych jej habitach. Od tego czasu marzyła o stworzeniu zgromadzenia zakonnego, którego celem byłoby kształcenie dziewcząt.
W Amiens Julia poznała baronessę Françoise Blin de Bourdon. Dzięki finansom baronessy zaczęła się realizować wizja założenia zgromadzenia. Dzieło urzeczywistniło się, kiedy wspólnie z kilkoma innymi kobietami, które za jej namową złożyły ślub czystości, zaczęła opiekować się grupą sierot. W ten sposób została założycielką Zgromadzenia Sióstr Notre-Dame (Sióstr od Najświętszej Panny) poświęconego chrześcijańskiej edukacji dziewcząt. Pierwotnie mieścił się w prywatnym domu w Amiens. Regułę dla zgromadzenia opracował ks. Varin. Pierwsze śluby zakonne zostały złożone przez Julię i dwie inne siostry 15 października 1804 r.
1 czerwca 1804 r. podczas nowenny do Najświętszego Serca Jezusowego św. Julia dostąpiła cudownego ozdrowienia. Od tego czasu Julia prowadziła bardzo intensywną działalność misjonarską, a także intensywne prace na rzecz swojego zgromadzenia, które zajmowało się opieką nad sierotami, budową szkół i pensjonatów wychowawczych. Praca była bardzo owocna: w momencie śmierci św. Julii Zgromadzenie miało już 15 klasztorów. Jednak działalność św. Julii i Zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Panny nie spodobała się biskupowi Amiens i części kleru, dlatego w 1809 r. polecono zgromadzeniu opuścić teren diecezji. Schronienie znalazło się w Namur w Belgii i od tego czasu zgromadzenie nazywało się Siostry Notre-Dame de Namur.
Św. Julia Billiart miała dar uzdrawiania: słowami uzdrowiła w 1808 r. siostry chore na tyfus; przewróciła wzrok dziewczynce niewidomej od urodzenia.
Zmarła 8 kwietnia 1816 r. w Namur, gdzie też została pochowana. Beatyfikowana przez papieża Piusa X 13 maja 1906 r., kanonizowana 22 czerwca 1969 r. przez papieża Pawła VI.
Św. Julia Billiart jest patronką ludzi chorych; modlimy się do niej o pomoc w chorobie, w biedzie; prosimy o ratunek przed zubożeniem.
Imię Julia pochodzi z łaciny – zostało utworzone od rzymskiego rodu Juliuszów: „gens Julia”.
INTENCJA STAŁA: wynagradzająca najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy konających.
1.Poniedziałek: Małgorzata, Biskupiec/Olsztyn, Parafie p.w. Błogosławionej Karoliny. W Dziele Pokutnym od 28.11.A.D.2018
2.Wtorek: Magdalena, Kraków, Parafia p.w. Matki Bożej Zwycięskiej. W Dziele Pokutnym od 1.10.A.D.2019
3.Środa: Lucyna, Kraków, Parafia p.w. Matki Bożej Zwycięskiej. W Dziele Pokutnym od 17.10.A.D.2018
4.Czwartek: Jadwiga, Łomża, Parafia p.w. Bożego Miłosierdzia. W Dziele Pokutnym od 8.08.A.D.2019
5.Piątek: Aldona, Ustroń , Parafia p.w. Świętej Anny. W Dziele Pokutnym od 11.05.A.D.2018.
6.Sobota: Grażyna, Staniątki, Parafia p.w. Świętego Wojciecha. W Dziele Pokutnym od 18.08.A.D.2019