70 Grupa. Patron: Św. Maksym Wyznawca

Maksym urodził się w 580 r. w Konstantynopolu, w dość wpływowej rodzinie. Podjął karierę polityczną, był pierwszym sekretarzem cesarza Herakliusza. Zrezygnował z tego urzędu i zapukał do bramy klasztornej w Chrysopolis. Tam przywdział habit mnicha.

Zasłynął wiedzą i świętością. Gdy pojawiła się groźba najazdu perskiego, udał się na Kretę, a następnie przez Cypr do Afryki. Maksym był inspiratorem wielu synodów afrykańskich. Po powrocie do Rzymu zainicjował synod, na którym potępiono herezje monofizytyzmu i monoteletetyzmu, po stronie których zaangażowali się cesarze bizantyjscy. Dlatego też wraz z papieżem Marcinem I został aresztowany w 653 r. na rozkaz Konstansa II i wywieziony do Konstantynopola. Oskarżonego o zdradę stanu, zesłano do Bizji w Tracji. Tam wyrwano mu język i odrąbano prawą rękę.

Umarł 13 sierpnia 662 r. w twierdzy Schemarion. Za męczeńskie wyznanie wiary potomność nadała mu zaszczytny tytuł “Wyznawcy”. Maksym był największym uczonym i mistykiem chrześcijańskim VII wieku. Pozostawił po sobie olbrzymią spuściznę pisarską. Ujmował w niej syntetycznie dotychczasową naukę soborów, teologię, ascetykę, filozofię.

INTENCJA STAŁA: wynagradzająca najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy konających.

1. Poniedziałek:Marta, Lublin, Parafia p.w. MB Wspomożenia Wiernych. W Dziele Pokutnym od 22.09.A.D.2014
 
2. Wtorek: Marzena, Lublin, Parafia p.w. Świętej Rodziny. W Dziele Pokutnym od 22.09.A.D.2014
 
3. Środa: Zofia, Lublin, Parafia p.w. Świętej Rodziny. W Dziele Pokutnym od 22.09.A.D.2014
 
4. Czwartek: Bożena, Lublin, Parafia p.w. Świętej Rodziny. W Dziele Pokutnym od 22.09.A.D.2014
 
5. Piątek: Urszula, Poznań, Parafia p.w. Bł. Piątki Poznańskiej. W Dziele Pokutnym od 19.11.A.D. 2015
 
6. Sobota: Marianna, Lublin, Parafia p.w. Św.Jadwigi Królowej. W Dziele Pokutnym od 22.09.A.D.2014