99 Grupa. Patronka: Najświętsza Maryja Panna Kodeńska, Matka jedności

W Kodniu nad Bugiem (północno-wschodnia część województwa lubelskiego) znajduje się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki jedności. Opiekują się nim obecnie misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.

W głównym ołtarzu kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, który według tradycji został namalowany w VI w. przez św. Augustyna z Canterbury na prośbę papieża Grzegorza I jako kopia rzeźby Matki Bożej, która znajdowała się w jego prywatnej kaplicy. Papież postanowił podarować rzeźbę Leanderowi, arcybiskupowi Sewilli, który umieścił ją w sanktuarium w Guadalupe w Hiszpanii. Obraz natomiast pozostał w papieskiej kaplicy aż do czasów papieża Urbana VIII, gdy w 1630 roku miał go wykraść z Rzymu książę Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym. Skradziony obraz umieścił w kościele św. Anny w Kodniu, gdzie znajduje się do dziś.

Te informacje nie znajdują jednak potwierdzenia w źródłach historycznych. Obraz został prawdopodobnie zakupiony w Hiszpanii przez Mikołaja Sapiehę podczas pielgrzymki. Wskazuje na to styl, typowy dla malarstwa hiszpańskiego XVII w.

Obraz został ukoronowany 15 sierpnia 1723 roku przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego jako trzeci z kolei obraz Matki Bożej na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej (po obrazie Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Trockiej). W kwietniu 1875 r. kościół w Kodniu trafił w ręce prawosławnych, co sprawiło, że od sierpnia 1875 do września 1927 r. obraz znajdował się na Jasnej Górze, skąd przez Warszawę wrócił w dniach 3-4 września 1927 r. do Kodnia. W 1973 roku Paweł VI nadał świątyni w Kodniu tytuł bazyliki mniejszej. Rocznie pielgrzymuje tutaj ponad 200 tys. pielgrzymów.

INTENCJA STAŁA: wynagradzająca najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy konających.

1.Poniedziałek: Jacek, Kraków, Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Dziele Pokutnym od 8.12.A.D.2015

2.Wtorek: Krystyna, Kraków, Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego. W Dziele Pokutnym od 8.12.A.D.2015

3.Środa: Maria, Brzesko, Parafia p.w. Świętego Jakuba i Matki Kościoła. W Dziele Pokutnym od 8.12.A.D.2015

4.Czwartek: Elżbieta, Kraków, Parafia p.w. Świętego Kazimierza. W Dziele Pokutnym od 9.12.A.D.2015

5.Piątek: Anna, Kraków, Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Dziele Pokutnym od 8.12.A.D.2015

6.Sobota: Janina, Kraków, Parafia p.w. Matki Bożej Fatimskiej. W Dziele Pokutnym od 8.12.A.D.2015