LISTOPADOWA PIELGRZYMKA ARKI (2024)

W dniu 16 listopada 2024 w dniu poświęconym Matce Bożej Miłosierdzia, w dniu następnym po 8 rocznicy śmierci księdza Założyciela ARKi Piotra Mikołaja Marksa, odbyła się pielgrzymka do Płok, Czernej i Trzebini. W drodze modliliśmy się w intencji śp.  Ks. Piotra, zmarłych koordynatorek oraz zmarłych  uczestników ARKi i  w naszych wiezionych osobistych intencjach. 

Wszystkie trzy miejsca związane są z cudownymi wizerunkami Matki Bożej. Płoki to miejsce męczeńskiej śmierci Błogosławionego Ks. Michała Rapacza, który administrował parafią przez 8 lat oraz 12-letniej posługi obecnego  Opiekuna ARKi ks. Ryszarda Świdra, który tego dnia przewodniczył  naszej grupie.  Pielgrzymka liczyła 50 osób. W drodze ks. Ryszard przybliżył nam postać nowego Błogosławionego oraz samą parafię Płoki położoną po horyzont wśród lasów. Spotkanie w Płokach rozpoczęliśmy Mszą św. w  Sanktuarium, gdzie admistratorami byli obydwaj Kapłani, przed którą o tym miejscu opowiedział obecny ksiądz proboszcz.

Po Mszy św. zgromadziliśmy się przy trumnie Błogosławionego Ks. Michała i wspólnie odmówiliśmy litanię oraz uczciliśmy Relikwie Błogosławionego.
Ksiądz proboszcz zaprosił nas na herbatę i kawę przed udaniem się spacerkiem do lasu, w miejsce męczeńskiej śmierci  Ks. Michała 12 maja 1946 roku zadanej przez komunistycznych oprawców. Piękna pogoda tego jesiennego dnia i szelest liści pod stopami towarzyszył naszej grupie  odmawiającej część bolesną różańca i  zdążającej pod krzyż, który  upamiętnia  tamto okropne wydarzenie z majowej nocy. Księdza uprowadzono z plebanii około północy i zastrzelono po dwóch lub trzech godzinach tortur.

Autobusem  pojechaliśmy na godz. 13-tą do Czernej, gdzie czekał na nas smaczny obiad.  O 15-tej spotkaliśmy się w kaplicy z cudownym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie wspólnie odmówiliśmy koronkę. W międzyczasie każdy mógł odwiedzić muzeum misyjne, Drogę Krzyżową czy kaplicę z trumną św. Rafała Kalinowskiego w dzień po 117 rocznicy jego śmierci. 

Ostatnim miejscem odwiedzonym przez nas tego dnia było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, gdzie wzrastała w duchu salwatorianów Sługa Boża Helenka Kmieć przygotowując się do misji. W ogrodach salwatoriańskich wspólnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową z rozważaniami Błogosławionego Księdza Michała Rapacza. Na zakończenie adorowaliśmy Pana Jezusa w kaplicy poświęconej Matce Bożej Fatimskiej. 
Z wdzięcznością Księdzu Ryszardowi za zorganizowanie tak pięknej pielgrzymki i Księdzu Piotrowi za odczuwalne orędownictwo! Wszystkim Uczestnikom za ducha modlitwy i prawdziwego dnia skupienia ARKi!