Pielgrzymka ARKi do Sanktuariów północno – wschodniej Polski

24–28.08.2020

Różne przeciwności stawały na drodze do zrealizowania zaplanowanej pielgrzymki do Wilna do Matki Bożej Miłosierdzia. Pragnienie spotkania z Matką Najświętszą na pielgrzymkowej trasie było silniejsze w wielu osobach nad ogólnie szerzącym się lękiem w czasie pandemii. Wyruszyliśmy w drogę w dużo mniejszej grupie, ale z sercami pełnymi radości i nadziei. Nikt się nie zawiódł na niczym, nikt nie czuł zmęczenia i zniechęcenia. W trasie modliliśmy się, śpiewaliśmy pieśni pielgrzymkowe, oglądnęliśmy kilka bardzo pięknych i głębokich filmów. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, nie czuło się w ogóle na zewnątrz szalejącej grozy pandemii… Przez te dni byliśmy szczęśliwi i wolni.

 Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej było pierwszym Sanktuarium pielgrzymki ARKi i Fundacji “Róże Maryi” modlącej się za kapłanów, w 2014 roku podniesione do rangi Bazyliki Mniejszej. Tu mieliśmy pierwszą Mszę św. Modlitwy niesione w sercach do Wilna zostawiliśmy w polskiej Ostrej Bramie.

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu – mieście, w którym urodził się i wychował śp. ks. Piotr Mikołaj Marks – założyciel ARKi. Wielu z nas było tu pierwszy raz i podziwiało piękno każdego szczegółu w toruńskiej świątyni. Tak wielu wielkich Polaków patronuje temu miejscu na czele z Janem Pawłem II, modlącym się  przed Matką Bożą Częstochowską. Tutaj spotkaliśmy całe bogactwo pięknej, choć często bolesnej historii Polski.   

Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, miejsce jedynych uznanych objawień Matki Bożej w Polsce, które miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Cały drugi dzień pielgrzymki spędziliśmy w bliskości gietrzwałdzkiej Pani, słuchając bardzo ciekawych opowieści tamtejszego kapłana o historii objawień i tego miejsca, wraz z Maryją  przemierzając Drogę Krzyżową, co było szczególnym przeżyciem.  towarzyszył namł krzyż  z Kibeho i przekazując sobie przy kolejnej stacji  błogosławiliśmy siebie nawzajem znakiem krzyża na czole. W ciszy pól wioski warmińskiej Matka Najświętsza była z nami.  Msza św. przed cudownym obrazem to punkt kulminacyjny tego dnia. Woda koniecznie stamtąd zabierana, to jedyna woda pobłogosławiona przez Matkę Najświętszą.

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym k/ Lidzbarka Warmińskiego. W tutejszym klasztorze od 12.10.1953 do 6.10.1954 był więziony przez władze PRL Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia. Gospodarzami Sanktuarium są Księża Marianie. Modliliśmy się przed obrazem cudownej Matki Bożej, której nie widział ks. Kardynał, choć przebywał za ścianą pilnowany przez licznych komunistycznych strażników. Jedynie mógł wychodzić do ogrodu, gdzie też był dobrze pilnowany. Byliśmy w miejscu, gdzie przebywał ks. Kardynał i gdzie w małym pomieszczeniu odprawiał Msze święte. 

Sanktuarium Krwi Chrystusa w Bisztynku. Pamiątka cudu Eucharystycznego z 1400 roku, choć dowód cudu nigdy z Watykanu nie powrócił. Krwi Chrystusa zachowaj Twój kościół w miłości i jedności! Liczne wota świadczą o uzyskiwaniu tutaj dużych łask. 

Sanktuarium w Świętej Lipce nazywane “Częstochową Północy”. Perła polskiego baroku. Przeżywamy tu niezapomniany koncert organowy z ruchomymi figurkami. Przewodniczka zapisała się do Nieustannej Koronki.

WIGRY – kompleks pokamedulski. Z przewodnikiem odwiedzamy miejsca przebywania i modlitwy mnichów kamedulskich w pięknym miejscu nad jeziorem Wigry. Tutaj zatrzymał się na noc Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski. Odwiedziliśmy miejsca, w których przebywał Ojciec Święty. W podziemiach kościoła widzieliśmy krypty, w których chowano mnichów. 

Bazylika Nawiedzenia NMP i Sanktuarium  MB Sejneńskiej, słynącej łaskami. Ufnie prosimy: Matko wstawiaj się za nami…  Jest tu  w bocznej kaplicy piękna figurka Maryi czczona na ziemi warmińskiej. 

Sanktuarium Matki Bożej na wodzie w Studzienicznej. Powstanie tego miejsca modlitwy łączy się z osiedleniem tu pustelnika. Kiedyś miejsce to było na wyspie dziś połączonej groblą z lądem.  Czczony jest tu obraz Matki Bożej Częstochowskiej w niewielkiej kaplicy nad jeziorem. Tu podróżując statkiem Ojciec Święty wyszedł na ląd, by pokłonić się Matce Najświętszej. Na brzegu jeziora stoi pomnik Jana Pawła II upamiętniający tamto wydarzenie, a obok jest studnia z wodą, która uznawana jest za cudowną, szczególnie pomocna w chorobach oczu. 

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Lipsku nad Biebrzą – króluje tu Matka Boża Bazylianka o ciemnym obliczu. To przy sercu Tej Matki wzrastała i żyła bł. Marianna Biernacka, która oddała w czasie wojny 1.07.1943 r. dobrowolnie życie za brzemienną synową. Jest patronką teściowych… Tu spotkaliśmy z  radością kobietę, która modli się z nami w Nieustannej Koronce.

Sanktuarium Różanostockie z cudownym obrazem NMP o przepięknym obliczu, u stóp której ks. Ryszard odprawił dla nas  Mszę św. Abp Zawistowski wręczył tej Matce Bożej swój biskupi pierścień. Siostra Halina – salezjanka, posługująca w tym Sanktuarium modli się z nami w Nieustannej Koronce. 

Parafia św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Miejsce CUDU PRZEMIANY HOSTII W CZĄSTKĘ CIAŁA PAŃSKIEGO. Tutaj przeżywamy Mszę św. Modlimy się w miejscu, gdzie Pan Jezus przypomniał o swojej  żywej obecności w Eucharystii. Zostawiamy w umówionym miejscu materiały ARKi dla pań z Nieustannej Koronki.

ŚWIĘTA WODA – tu bije Serce Matki Bożej Bolesnej w malumt_gallery:Images tkiej kaplicy.. Sanktuarium, którego ścianami jest bezmiar Krzyży i Krzyżyków różnych rozmiarów na błoniach,  a dachem jest Niebo… Podczas Drogi Krzyżowej zawierzyliśmy całą ARKę, czując się w Sercu Boga. Podziwiamy wielkie zaangażowanie kapłanów w budowanie  tego pięknego Sanktuarium. Także tu bije źródło wody przynoszącej łaski dla duszy i ciała. Stąd nazwa Święta Woda.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Ponownie spotykamy Matkę Bożą Miłosierdzia. Modlimy się przy grobie bł. ks. Michała Sopoćki.

Tych pięć dni pielgrzymowania uświadamia nam, że cała Ojczyzna jest Ołtarzem Boga i pięknym wyrazem wdzięczności Bogu… 

Dziękujemy Bożej Opatrzności, ks. Ryszardowi, organizatorce Ewie z Fundacji “Róże Maryi” oraz odczuwanemu orędownictwu ks. Piotra Mikołaja Marksa za wszystko o smaku gościny Nieba dla nas. 

Koordynatorki  ARKi.