Rocznica śmierci ks. Piotra Mikołaja Marksa

W dniu 15 listopada 2017 roku minął rok od odejścia do Domu Ojca naszego drogiego Księdza Piotra Mikołaja Marksa, założyciela i Ojca Duchowego Apostolatu Ratunku Konającym.

W tym dniu odbyła się bardzo uroczysta Msza św. w Bazylice Sanktuarium Miłosierdzia Bożego jako dowód wdzięczności Bogu za dar życia Ks. Piotra i za dzieło, które powołał. 

Po Mszy św. w auli Jana Pawła II uczestniczyliśmy w przygotowanym przez członków Apostolatu wieczorze wspomnień o Księdzu Piotrze.  Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk na wstępie przybliżył wszystkim uczestnikom postać  śp. Księdza Piotra Mikołaja Marksa. I jak to połączone zostało jego życie z misją Św. S. Faustyny.  Matka, córka i syn duchowy w planach Bożych mieli swoje znaczące miejsce.  Matka  Michaela Moraczewska przyjęła Św. siostrę Faustynę do Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Ks. Prałat wspominał o  odejściu Księdza w dniu 50 rocznicy śmierci matki Michaeli Moraczewskiej, dzięki której św. S. Faustyna została przyjęta do klasztoru ZMBM. Matka Michaela Moraczewska została powołana z tego świata także w wigilię święta Matki Bożej Miłosierdzia dokładnie 50 lat wcześniej, w dniu 15 listopada. To nie przypadek, że  oboje odeszli  w tym samym dniu, oboje zostali przygarnięci do Serca Matki Bożej Miłosierdzia. Ks. Piotr bardzo poważnie traktował treści z ”Dzienniczka”, zwłaszcza przekazywanymi św. Siostrze Faustynie przez samego Pana Jezusa i dotyczące konających i ratowania grzeszników na wieczność, w wyniku czego założył Apostolat Ratunku Konającym. W przygotowanym przez Apostolat montażu słowno-muzycznym usłyszeliśmy fragmenty wygłaszanych homilii przez ks. Piotra, pieśni w wykonaniu pana organisty Krzysztofa Michałka, zwłaszcza pieśń, do której słowa napisał Ksiądz Piotr. Sopranistka, Pani Natalia Czuhaj  wykonała dwie pieśni, jedną o treści maryjnej, a  drugą o krzyżu, bo życie Księdza Piotra tak bardzo połączone było z  krzyżem Zbawiciela. W wielkim skupieniu i wzruszeniu wysłuchaliśmy dwóch pieśni skomponowanych przez uczestniczkę Apostolatu Alinkę Antonik, zwłaszcza pieśń o konających. Zwieńczeniem podniosłości uroczystości było wysłuchanie homilii ks. Piotra z 1 listopada 2016 r. – triumf Jego ciepłego tonu głosu serca i duszy oraz sensu pragnienia Nieba.

Trzecią częścią spotkania było wspólne świętowanie w sali Faustinum. Wieczór spędziliśmy w gronie członków Apostolatu z księżmi, ks. prałatem Franciszkiem Ślusarczykiem i ks. Ryszardem Świdrem, który został wytypowany do opieki duchowej i kontaktów z ARKą. Koordynatorki podzieliły się swoimi świadectwami uczestnictwa w ARCe. Był to bardzo sympatyczny wieczór pełen wdzięczności wobec dzieła Księdza Piotra.